gong_bg

18 16.06.2015
2014-11-04 Съндърланд излезе от зоната на изпадащите след жизненоважна победа над пряк конкурент за изпадане. "Черните котки" минаха път на домакините си от Кристъл Палас и надделяха над тях с 3:1.

Така те минаха над "орлите" в класирането, а и смилиха феновете си, като изтриха част от негативните спомени при предишното им гостуване в Премиършип. Преди две седмици те паднаха с 0:8 на гости на Саутхемптън, но сега взеха първия си успех навън.

Стивън Флечър откри за Съндърланд преди почивката, но куриозен автогол на Уес Браун малко след подновяването на играта възстанови статуквото. Жорди Гомес малко преди края обаче се разписа, а в края Флечър вкара и втория си гол, като подпечата така важните точки за тима си.

Първата част на този мач протече равностойно, като още в първите секунди домакините имаха претенции за дузпа. И те бяха основателни, но реферът Фил Дауд не счете за необходимо да отсъди такава.

Още в 20-та секунда на мача Фрейзър Кембъл се откъсна зад защитата на "черните котки" и беше повален в наказателното поле, но съдията не видя чистото нарушение и лиши "орлите" от дузпа.

Домакините продължиха да са по-активни в началото и търсеха попадението, но Яла Боласие на два пъти не успя да уцели вратата, а и Фрейзър Кембъл нямаше късмет да открие резултата.

Гостите нямаха много ситуации, но на практика при първата си що-годе сериозна опасност отбелязаха. Това стана в 31-та минута, когато Патрик ван Аанхолт беше изпуснат от защитата на лондончани и центрира перфектно към Стивън Флечър от десния фланг на нападението.

Той се извиси и стреля с глава, макар и слабо. Топката обаче беше изключително добре насочена и вратарят Хулиан Сперони само можа да я изгледа как агонизиращо бавно влиза в мрежата му за 1:0 в полза на гостите.

Домакините опитаха да отговорят веднага и пробив на Уилфрид Заха беше спрян от Патрик ван Аанхолт на границите на наказателното поле. "Орлите" поискаха пак дузпа, но и този път Дауд не даде, но сега с основание. След инцидента пък Ван Аанхолт излезе контузен.

Но това беше всичко хубаво за Палас до почивката. Играчите на Съндърланд имаха инициативата в оставащите минути и на Сперони му се наложи да спасява опасни изстрели на Стивън Флечър и Сантяго Вергини в последните минути на първата част. Но до нов гол преди почивката така и не се стигна.

С подновяването на втората част домакините се хвърлиха бясно в атака в търсене на изравнителното попадение. Скот Дан и Уилфрид Заха на два пъти не успяха да преодолеят Костел Пантилимон от хубави ситуации и така статуквото се запази.

Но не за дълго. "Орлите" налитаха като бесни и постоянството им най-после даде резултат в 55-та минута. Тогава Маруан Чамак центрира хубаво на почти празната врата и след изстрела на Уилфрид Заха като по чудо Пантилимон спаси.

Топката обаче стигна до Фрейзър Кембъл, който безнадеждно я върна с пета към вратарското поле. Там обаче връхлитащият Уес Браун си я наниза в мрежата, без да остави шанс на румънския страж и резултатът стана 1:1.

След това мачът се превърна в истинска битка. Домакините продължиха да са по-активни, като Яла Боласие търсеше най-често гола, но усилията му не даваха резултат. До смяната си пък Конър Уикъм беше най-опсен за Съндърланд, но рядко стреляше и затрудняваше Сперони.

"Орлите" изглеждаха като отбора, който е по-вероятно да стигне до гол, но както и през първата част, точно в този момент бяха наказани. В 79-та минута след хубаво подаване по земя от фланга топката стигна до Жорди Гомес, който с изстрел от границите на наказателното поле не остави никакви шансове за Сперони и направи 2:1.

До края лондончани тръгнаха напред в търсене на поне още един гол, но усилията на тима получиха нов удар в 87-та минута. Тогава глупав червен картон си изпроси капитанът Миле Йединак, който ритна падналия на земята Жорди Гомес и получи заслужен втори жълт картон.

В крайна сметка усилията на Палас за втори гол така и не дадоха успех в последните секунди, въпреки че Заха и Боласие не спираха да атакуват, но защитата на Съндърланд се справи.

В края остана време за Стивън Флечър да оформи крайния резултат, възползвайки се от грешка в защитата на лондончани и оформяйки крайния резултат на 3:1.

Така "черните котки" събраха вече 11 точки и се измъкнаха от зоната на изпадащите. Точно над нея остана и Кристъл Палас, но лондончани са с еднакъв актив с последния в момента там тим Лестър. И двата отбора са с по девет пункта.